DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/r/(offset)/80

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Rzeszów

Paweł Meder
_________

Październik 2002 rok, godz. 1900 wykład Karola Ślęczka w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To pierwszy publiczny wykład o buddyzmie, jaki odbył się w tym mieście. Przyszła ponad setka osób. Potem wszystko potoczyło się utartym szlakiem - spotykaliśmy się na wspólnych medytacjach u mnie w mieszkaniu, na przestrzeni 18 m2. Wtedy przychodziło na medytację nawet 18 osób i każda miała do dy...

Karmapa w Rosji

_________

W czerwcu 2009 r. XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże po raz pierwszy przyjechał do Rosji. Karmapa odwiedził sześć miast, spotykając się zarówno z uczniami, jak i z przedstawicielami władz. W podróży towarzyszyli mu Lama Ole Nydahl, niewielka grupa mnichów i zachodnich pomocników oraz setka rosyjskich buddystów. Alexander Kojbagarow, Piotr Kalachin, Ewgenia Polownikowa i Elena Romahina również wzięli udział w tej podróży i postanowili podzielić się swoimi wrażeniami.

Zbiorowy odjazd do Czystej Krainy

Grzegorz Kuśnierz
_________

Buddowie są wszędzie tam, gdzie o nich pomyślimy i na pewno byli z nami w Turawie pod Opolem podczas grudniowego kursu Nyndro prowadzonego przez Marka Witka. Oświecone pole mocy było tak gęste, że niemalże można było je kroić jak tort, a poziom radości przekraczał wszelkie dopuszczalne limity. Ale zacznijmy od początku.

Przekaz tantr wraca do linii Kagyu

_________

XVII Karmapa Thaje Dordże przyjechał do San Francisco 1 czerwca
2003 roku. Został tam zaproszony do domu rodzinnego Sandy Yena, życzliwego sponsora szkoly Karma Kagyu. W San Francisco Karmapa miał udzielić nauk i inicjacji w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym Menlo Park, chciał również otrzymać pewne inicjacje od 73-letniego nauczyciela szkoly Sakja, Ludhing Kjenczen Rinpocze. Karmapa uznał, że ośrodek w San Francisco jest własciwym miejscem do otrzymania tych inicjacji z powodu czystego i cichego otoczenia.

Ogłoszenie Rady J.Ś. Gjalwa Karmapy

_________

Dla ośrodków buddyjskich Karma Kagyu w Azji, Europie i obu Amerykach

Czy księżyc istnieje, gdy nikt na niego nie patrzy?

Jürgen Segerer i Guido Czeija
_________

Sympozjum na temat nauki i buddyzmu, Monachium, 11 sierpnia 2008.

W zeszłym roku Monachium obchodziło 850 urodziny. Mottem tego wydarzenia było hasło: „Budować mosty”. Monachijska sanga postanowiła taki „most” zbudować pomiędzy buddyzmem a nauką. Dlaczego akurat buddyzm i nauka? Monachium jest ośrodkiem naukowym, z uniwersytetami należącymi do ścisłej elity i słynnymi instytutami badawczymi, a Lama Ole w 1974 roku właśnie tu założył pierwszy w Niemczech ośrodek Diamentowej Drogi. „Most” w formie sympozjum na temat buddyzmu i nauki wydał się nam więc oczywisty. Przedstawiliśmy naszą koncepcję miejskiemu komitetowi organizacyjnemu. Spodobała się i stała się oficjalnym projektem miasta Monachium na obchody rocznicy.

Tłumy ludzi pełnych zaufania

Rafał Olech
_________

Pamiętam uczucie jakie towarzyszyło mi, gdy czytałem fragmenty o XVI Karmapie, w „Mojej drodze do Lamów” Lamy Ole: „Ole to ma szczęście, mógł być przy takim mistrzu!!!”. I oto okazało się, że Lama Ole był w stanie, nie tylko dać nam przekaz Karmapy, ale również doprowadzić do tego, że mogliśmy się z nim spotkać. A wszystko to działo się oczywiście w nieco szalonym stylu Kagyu...

Czy buddyści mogą wykraczać poza rezerwy mentalne?

Steve Connor
_________

Badania wykazują, że medytujący buddyści potrafią tak wytrenować swe mózgi, iż są w stanie odczuwać prawdziwe szczęście i kontrolować agresję.
Tekst ukazał się na stronie BBC News oraz w prasie angielskiej (The Times, The Independent, The Daily Telegraph) w maju 2003

Pięć pożytecznych nauk

David. Perth, Australia
_________

Relacja umierającego

Umieram. Wiem, o tym, ponieważ mój oddech jest coraz płytszy, jakieś 20 procent normy. Trzydzieści pięć kilogramów mięśni rozpuściło się w nicość. Pojemność przełyku zmniejsza się z tygodnia na tydzień. A mięśnie, które pozostały, bolą mnie. Zachłystuję się jedzeniem, nie jestem w stanie chodzić. Nie jestem w stanie wykąpać się, czy umyć. Mój głos prawie zaniknął, piszę jednym palcem i, co najgorsze, nie jestem już w stanie wystrzelić korkiem od szampana. Jestem w bardo umierania.

New Year 2009

Andrzej "Zielak" Iwulski
_________

Pierwszy kurs noworoczny z Lamą Ole w Polsce, Warszawa 2008/2009

Najważniejsze było jednak to...

Leszek Misiek Nadolski
_________

Spotkanie z Karmapą w Polsce mamy już za sobą. Sala Kongresowa, potem dwa dni w Kucharach – wszystkie te wydarzenia były naprawdę wyjątkowe. Nasz młody Szef prawdopodobnie zrobił wrażenie na wszystkich. Być może część z nas spodziewała się mistycznych rewelacji – tęczy, magicznych transformacji itd. Oficjalnie takich faktów nie zarejestrowaliśmy. Ale czy na pewno nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło?

Triangle project

Mariusz Pręgowski
_________

Któż z nas, słysząc absurdalną „jak z czeskiego filmu”, historię o sąsiadach z południa, potrafi powstrzymać się od śmiechu? I który Polak nie poczuje się troszeczkę dowartościowany, słysząc kawał o tępych i nudnych Niemcach?

Budda a Sokrates

Profesor Pemberton
_________

Znawca teorii Platona udziela XVII Karmapie Taje Dordże intensywnych lekcji zachodniej filozofii.

Ubiegłej jesieni nadarzyła się wyjątkowa okazja do wzbogacenia głębokiego dialogu pomiędzy Wschodem a Zachodem. Otóż 78-letni Harrison Pemberton, emerytowany profesor Uniwersytetu Washington and Lee w Lexington, w stanie Wirginia, udał się we wrześniu do Kalimpongu, by Karmapie oraz niewielkiej grupce wysokich lamów udzielić przyspieszonego kursu zachodniej filozofii. Pemberton przyleciał do Indii w odpowiedzi na zaproszenie Kunziga Szamara Rinpocze.

Buddyjska pielgrzymka

Detlev Göbel
_________

„Chociaż natura prawdy przenika wszystko tak jak przestrzeń, to miejsca i obiekty potrafią utrzymywać pola mocy, mogące dokonać przemian w świadomości istot. Ponieważ jedynym celem Buddy było usunięcie iluzji istot, miejsca, które pobłogosławił swoją oświeconą mądrością, są pełne niezwykłej mocy”.
Lama Ole Nydahl

W poszukiwaniu tego, co ważne

Bartek Kozłowski
_________

Przygody Koziołka Matołka

Stupa Oświecenia w Jutlandii

Yogi Walker alias Wojtek Choroszewski
_________

„Naszą główną drogą rozwoju jest Guru Joga. Identyfikację z umysłem Lamy można porównać do jazdy autostradą - każda chwila przeżyta w pełnej, otwartej świadomości jest sama w sobie celem podróży. Lama daje nam energię, jest elektryczną wtyczką, z której pobieramy prąd. Wzdłuż tej głównej drogi znajdują się punkty serwisowe, w których możemy sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu lub też dokonać niezbędnych napraw - sprawdzić poziom współczucia, rozwinąć mądrość czy też otrzymać niezbędny „zastrzyk” błogosławieństwa. W serwisach regulujemy śruby naszego poglądu wykonując medytacje Kochających Oczu, Tary, 15 Karmapy”

Chicago

Sanga z Chicago
_________

Cztery kilometry na zachód od jeziora Michigan, przy alei Hermitage, znajduje się nasz polsko-rosyjsko-amerykański ośrodek medytacyjny w Chicago. Prężnie funkcjonujemy od 2001 roku. Przetrwaliśmy sangowe koczowanie w sypialni Ericka Graves’a, potem przenieśliśmy się do innego miejsca, a następnie Natasza i Costia udostępnili swoje mieszkanie, w którym spotykaliśmy się trzy lata.

Impresja węgierska

Mira Starobrzańska
_________

Inauguracja stupy w Becske, 14 września 2008

„Stupa na Węgrzech? Hmm… chyba raczej w Grecji albo w Niemczech! Nie pomieszałaś czegoś?...”. Takie były pierwsze reakcje sangowiczów na wieść o budowie stupy w Becske. Zdecydowaliśmy się zobaczyć ją na własne oczy.

Lama Ole w Paryżu Północy

Bartek Kozłowski
_________

Przed wojna w naszym mieście rządzili Niemcy – działało w nim około 30 domów schadzek, tyleż samo kawiarenek, wszędzie pełno było zieleni, cichych zaułków, uliczek, mostków i fontann. Potem przyszła wojna, a z nią Armia Czerwona, po niej, dzięki akcji „Wisła”, z dalekich kresów przywędrowaliśmy tu my, a 26 lipca 2000 roku przybył do nas Lama Ole. Czy domyślacie się już o jaką krainę chodzi?

Stupkalnis - Wzgórze stupy

Danas Kazlauskas i Mira Starobrzańska
_________

Stupkalnis położone jest 60 km od Siauliai i jest jedyną buddyjską posiadłością na Litwie. Dzięki Lamie Ole udało się kupić ten kawałek ziemi od lokalnego biznesmena w 1999 roku. 50 hektarów otwartej przestrzeni, z widokiem na jezioro, u podnórza góry w północno-wschodniej części Litwy. Spróbujcie to sobie wyobrazić… pół miliona metrów kwadratowych!