DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/r/(offset)/20

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Jak powstały wyobrażenia buddy

Manfred Seegers
_________

Wystawy sztuki buddyjskiej, które odbyły się ostatnio w Niemczech na nowo wywołały dyskusję, czy dzisiejsza forma Buddy jest wytworem buddyzmu indyjskiego, czy też odwzorowaniem wyobrażenia greckiego boga Apollina.

_________

Międzynarodowy projekt filmowy. Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i aktywności Lamy Ole Nydahla

Ośrodek Europejski - Europe Center

Lama Ole Nydahl
_________

Będzie to miejsce, gdzie wiele kultur spotka się na płaszczyźnie buddyzmu, gdzie wielu ludzi będzie się wzajemnie uczyć od siebie, gdzie mnóstwo płodnych umysłów, bystrych ludzi, wielu idealistów będzie mogło się wzajemne inspirować, zakochiwać i po prostu rozwijać, czy wspólnie spędzać czas.
Lama Ole

_________

Czyli czym jest projekt moreEC

30 lat buddyzmu Buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce

Mędrek & team
_________

Rok 2006 był 30-tym rokiem naszej buddyjskiej historii w Polsce. O ile pierwsze i drugie dziesięciolecie minęły bez większego rozgłosu, to od jakiegoś czasu jesteśmy głęboko świadomi wagi historii i buddyjskich rocznic.

René Lackner
_________

W lutym 2009 roku udałem się w podróż na Syberię. Celem mojego wyjazdu był Bojarskij nad Bajkałem. Zainspirowali mnie Vita i Andrej z Irkucka – dwoje bliskich przyjaciół, którzy robią wiele dla dharmy na terenie Syberii, a Lama Ole Nydahl dał mi swoje błogosławieństwo.

Nowy ośrodek w Gdańsku

Michał Bobrowski i sanga gdańska
_________

„Szczodrość czyni nas partnerami w rozwoju, sprawia, że stajemy się częścią wydarzeń, że nasze życia rzeczywiście nabierają prawdziwego znaczenia”.
Lama Ole Nydahl

_________

Po wybudowaniu i inauguracji Stupy Kalaczakry w Grecji, Karma Berczen Ling nie mógł już dłużej pozostawać pusty. Wcześniejsze doświadczenia z sąsiadami dewastującymi nasze budynki jasno pokazały, że potrzebna jest tam nasza stała obecność – przez 365 dni w roku.

Sangha house w Opolu

_________

Region opolski znajduje się w centralnej części Śląska i od wieków był silnym centrum kultury tego obszaru, będącego europejską platformą spotkania cywilizacji Słowian i Germanów, na pograniczu Polski, Czech i Niemiec. Historia buddyzmu Diamentowej Drogi na Śląsku Opolskim sięga roku 1987.

Nastia Tracewska
_________

Niedaleko od Polski, w północnej Europie, leży piękna Skandynawia, w której rozpoczął się rozwój Buddyzmu Diamentowej Drogi na Zachodzie. Lama Ole przyjeżdżał tutaj jeszcze w połowie lat 70-tych wraz z 16 Karmapą, który udzielił wtedy kilku inicjacji i przeprowadził ceremonię Czarnej Korony w Oslo. Zawsze chętnie odwiedzamy Norwegię, gdzie sanga rośnie stopniowo, ale systematycznie, a my możemy cieszyć się zapierającymi dech dzikimi pejzażami Północy. W maju znowu udało nam się spotkać z przyjaciółmi z Oslo, Bergen, Stavanger i Trondheim.

Nagodzice, czyli 52 hektary czystej krainy

Przyjaciele Nagodzic
_________

Nagodzice to wieś w południowej części Kotliny Kłodzkiej, której tablice z nazwą zazwyczaj wprowadzają w błąd zdążających na kursy buddystów. Jakoś tak bowiem się wydarzyło, że zamaszysty cyrkiel kartografa zaliczył nas do tak zwanego obrębu nagodzickiego i choć obecnie większość naszych ziem znajduje się w obrębie różaneckim, a Nagodzice to jedyna sąsiednia wieś od nas niewidoczna, to nazwa ośrodka pozostała. Jako, że wszystko ma swoją przyczynę i skutek, tak i nazwa naszego ośrodka nieprzypadkowo z wsią tą została połączona, a wieś z kolei nieprzypadkowo ma w swym rdzeniu Nagów. Kto był na pierwszym kursie wiosną 2004 roku ten zaświadczy, że nie było nam łatwo do Nagodzic nauki Buddy wprowadzać. W następnych latach było już z górki, a kiedy w czynie społecznym, podejmując wyzwanie rzucone nam przez tubylców, dwukrotnie wysprzątaliśmy sąsiadujący z nami kamieniołom z tych samych śmieci, miejscowe energie chyba nas zaakceptowały.

Marta Ruta
_________

Wszystko zaczęło się jakieś cztery lata temu, kiedy razem z Izabelą wyruszyłyśmy do Vyhlidek w południowych Czechach by wziąć tam udział w kursie malowania posągów.

Śląsk od morza do Gór

Ślązacy
_________

Na Śląsku łatwo zacierają się granice między miastami, choć moglibyśmy mieć jeden silny ośrodek reprezentujący całą metropolię Silesia, mamy ich 9., większość oddalona od siebie o pół godziny drogi samochodem. Podróżując przez Śląsk większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że co 20 minut jest w nowym mieście i że prawie w każdym może odwiedzić ośrodek Lamy Ole. Może kiedyś powstanie jeden ogromny ośrodek, ale jak dotąd nie wystawiono na sprzedaż żadnej huty ani kopalni, która sprostałaby oczekiwaniom prawdziwych hanysów*. Dlatego teraz możemy medytować w następujących przepięknych kurortach.

Cywilizacja buddyjska w Tybecie

Rafał Kowalczyk
_________

Część 2

„Buddokracja”
Życie społeczne dawnego Tybetu skupiało się wokół świątyń. Wielu mężczyzn (około 25 proc.) mieszkało w klasztorach. Niektórym dawało to możliwość wyżywienia się (podstawowym pożywieniem była mieszanka jęczmiennej mąki i herbaty z masłem, tzw. tsampa) i poprawę pozycji społecznej. Dominującą rolę odgrywały osoby uznane za wcielenia dawnych znakomitych mistrzów, tzw. tulku. Tradycję ponownego świadomego odradzania się rozpoczął I Karmapa Dysum Czienpa w XII stuleciu. Oprócz znamienitych inkarnacji, znaczne wpływy osiągali, jak to zwykle bywa protegowani i krewni bogatych rodów arystokratycznych. Nadto zdolni mnisi mogli w wyniku wieloletniej edukacji uzyskać tytuł naukowy w zakresie doktora filozofii buddyjskiej, tzw. khenpo (odpowiednik stopnia gesze w szkole Gelugpa). Studiujący lamowie musieli zaliczyć pięć wyspecjalizowanych kursów, co zajmowało łącznie 20 lat. Pierwsze trzy lata obejmowały studia logiki.

Glasgow

Ewelina Hebda, Jarek Gajdamowicz
_________

Deszcz, oldskulowe swetry w romby, whisky, wrzosowiska, stare zamki i faceci w „spódniczkach” to typowe uroki Szkocji, kraju potomków Williama Wallace’a i Wikingów, którzy, uganiając się za miejscowymi pięknościami, nie zdążyli wrócić na statki.

Międzynarodowa Konferencja Karma Kagyu

Ulla i Detlev Göbel
_________

Spotkanie uczniów XVI Karmapy 28, 30 marca 1996 roku, New Delhi, Indie

Powrót do korzeni

Maria Przyjemska, Ewelina Warner
_________

Latem 2007 roku trójka przyjaciół postanowiła, przed nadejściem zimy, odwiedzić Wschodni Tybet. Po rozmowie z Lamą Ole szybko pozbyliśmy się wszelkich wątpliwości i w pierwszym tygodniu września byliśmy już w Tybecie: Franz z Perth w Australii, Thomas z Berlina i ja. Artykuł ten jest skróconą wersją relacji z podróży, które przesyłałam pocztą elektroniczną z kafejek internetowych w Kham.

Jasna Góra zdobyta

Antoni Gralak
_________

Przez wiele lat odmawiano przekazania nam jakiegokolwiek miejsca. Nadgorliwość urzędników doprowadziła do powstania na Wzgórzu Jasnogórskim, słynącym w okolicy z licznych cudów, pięknego ośrodka. I właśnie o jednym z cudów chciałbym napisać.

Spotkanie z Hambo Lamą w Buriacji.

Lama Ole Nydahl
_________

Chociaż wiele milionów buddystów zginęło w czasie ostatniego tysiąclecia podczas muzułmańskich inwazji w Indiach oraz w minionym stuleciu z rąk komunistów w Azji Centralnej i Wschodniej, sam buddyzm nadal trwa. Fakt ten wydaje się potwierdzać przepowiednię przypisywaną Buddzie: „Tam, gdzie istnieje zdrowy rozsądek, buddyzm może zostać zniszczony tylko od wewnątrz, na skutek wewnętrznych podziałów i polityki”. Z tego powodu wielokrotnie próbowałem spotkać się z przywódcami monastycznego buddyzmu w Rosji – udało mi się to dopiero ostatnio, na początku 2008 roku. Podczas corocznej, czterotygodniowej zimowej podróży z wykładami koleją transsyberyjską z Władywostoku do Sankt Petersburga, w której tym razem wzięło udział około dwustu przyjaciół, nasi pomocnicy David i Tolek zorganizowali mi spotkanie z Hambo Lamą, duchowym zwierzchnikiem Buriatów i innych rosyjskich buddystów. Odbyło się ono w „datsanie”, czyli klasztorze będącym jego siedzibą, położonym w pobliżu Ułan Ude na Syberii.

Triangle project w akcji

Triangle Team PL
_________

(Informacja dla jeszcze nie wtajemniczonych: Triangle Project to ponadnarodowe przedsięwzięcie buddystów z Polski, Czech i Niemiec. Jego działalność czerpie inspirację z wizji Lamy Ole, dotyczącej funkcjonowania europejskiego buddyzmu Diamentowej Drogi w przyszłości).