DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/r/(offset)/20

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI
Marta Ruta
_________

Wszystko zaczęło się jakieś cztery lata temu, kiedy razem z Izabelą wyruszyłyśmy do Vyhlidek w południowych Czechach by wziąć tam udział w kursie malowania posągów.

W krainie kiwi

Artur Grzeliński
_________

Nowa Zelandia - historia dharmy

Nic dziwnego, że twórcy „Władcy pierścieni” właśnie tu postanowi kręcić swój film. Na Nowej Zelandii jest tak pięknie, że aż zapiera dech w piersiach. Jakbyśmy nagle znaleźli się w innym świecie. Góry przez cały rok pokryte śniegiem, ocean z piaszczystymi plażami, a wszystko tak blisko, że jednego dnia można szusować na nartach, a zaraz potem szaleć na desce surfingowej.

Eskadra Nagodzice
_________

Przyjazd Lamy to zawsze najważniejsze wydarzenie w życiu ośrodka.

_________

Powstanie nowej fundacji

8 sierpnia 2011 roku zarejestrowaliśmy Fundację Dharma Movie Projects (FDMP). Jej celem jest m.in. dokumentowanie dorobku i dziedictwa kultury buddyjskiej na Wschodzie i na Zachodzie; dokumentowanie historii buddyzmu; wspieranie sztuki filmowej i fotografii o tematyce buddyjskiej oraz wspieranie działalności statuto...

Zosia Siwczyńska
_________

Styczeń 2011. Nadal jesteśmy pod wielkim wrażeniem grudniowej wizyty Lamy Ole. Jesień wypełniona festiwalami w całej Polsce i 11 dni pełnych wydarzeń w Krakowie, zakończonych kursem z Ole. Po nieprzespanych godzinach i wielu nocnych dyskusjach – odpoczęliśmy, wiele się nauczyliśmy, a teraz czas na dalszą pracę.Nowy rok 2011 uzmysławia nam, co oznacza dla nas ta data i co powinniśmy zrobić. To 35 lat od czasu, kiedy Lama Ole, na zaproszenie Władysława Czapnika, przyjechał do Polski. 22 października, rok 1976 – Kraków, ul. Radzikowskiego. Tam się wszystko zaczęło.

Przepowiednie Karmapy

Buddhismus Heute 50
_________

Kilka słów o książce Sylwii Wong pt. (The Karmapa Prophecies) wydanej w 2010 roku przez Motilal Banarsidass

O medytacji, falach theta i profesorskim Karmapa Czienno

Wasilisa Miszuchina
_________

Nasza przyjaciółka, Wasilisa Miszuchina z Mińska, zdobyła w zeszłym roku grant na uczestnictwo w badaniach mózgu na uniwersytecie w Singapurze. Oto jej wrażenia z tego, co działo się z nią w trakcie tych badań.

Ameryka Południowa

Michał Bobrowski
_________

Opowieści z podróży z Lamą Ole do Ameryki Południowej w 2011 roku. Poniższe opowieści stanowią zapis mailowych relacji Danusi i Michała z podróży z Lamą Ole po Ameryce Południowej jesienią 2011 roku. Wspólnie odwiedzili Brazylię, Chile, Argentynę i Urugwaj.

Cywilizacja buddyjska na Jedwabnym Szlaku i Wielkim Stepie

Rafał Kowalczyk
_________

Część VI

Polski weekend w EC

Karolina Karkosińska i Hubert Bramowicz
_________

Od redakcji DD: Chociaż poniższy tekst dotyczy wydarzeń sprzed ponad roku – nie zmieścił nam się we wcześniejszych numerach – zamieszczamy go z uwagi na jego wartość archiwalną i patriotyczną.

KIBI

Magdalena Rydzewska i Jarek Kochanowicz
_________

Kiedy kilkadziesiąt lat temu Indira Ghandi, będąc pod głębokim wrażeniem spotkania z XVI Karmapą podarowała mu spory teren w centrum New Delhi, miejsce to było puste. Karmapa postanowił, że powstanie tam instytut studiów buddyjskich przeznaczony specjalnie dla praktykujących z Zachodu, pragnących pogłębiać swoje zrozumienie dharmy. Dziś KIBI, czyli Karmapa International Buddhist Institute, jest imponującym kompleksem budynków z potężną gompą, bogatą biblioteką i dziesiątkami pokoi dla studentów i gości. Jest też domem dla kilku z naszych najwyższych lamów oraz miejscem, gdzie co roku przez trzy miesiące odbywają się kursy filozofii.

Kolejny krok

Grupa moreEC
_________

O planach rozbudowy Europe Center – stan rzeczy na luty 2012 roku

News

_________

Kłopoty Urdziena Trinleja

Policja w północnoindyjskim mieście Mithapur prawdopodobnie w normalnych okolicznościach nie zatrzymałaby samochodu prowadzonego przez pomocników Urdziena Trinleja – wspieranego przez komunistyczne Chiny kandydata do pozycji Karmapy. W dniu 26 stycznia 2011 roku przypadało jednak indyjskie święto narodowe, w...

The Stupa House Courier

Jaś Wój­cik
_________

5-tka na karku
Właśnie stuknęło nam 5 lat. Jednak intensywne przygotowania do kursu Marpy oraz do zakupu Hali spowodowały, że urodzinową fetę przesunęliśmy na marzec, po wizycie Lamy. Z najnowszych wydarzeń budowlanych. Jesienią ociepliliśmy Stupa House z zewnątrz i uszczelniliśmy dach, przez co zima stała się dla nas trochę łagodniejszym okresem. Lada dzień będziemy mieli własny prąd. Zima stanowiła też naturalną przerwę techniczno-regeneracyjną. Jednak, wnioskując po krzątaninie załogi, nowy sezon budowlany jest już blisko.

Rzeszów

Paweł Meder
_________

Październik 2002 rok, godz. 1900 wykład Karola Ślęczka w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To pierwszy publiczny wykład o buddyzmie, jaki odbył się w tym mieście. Przyszła ponad setka osób. Potem wszystko potoczyło się utartym szlakiem - spotykaliśmy się na wspólnych medytacjach u mnie w mieszkaniu, na przestrzeni 18 m2. Wtedy przychodziło na medytację nawet 18 osób i każda miała do dy...

Karmapa w Rosji

_________

W czerwcu 2009 r. XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże po raz pierwszy przyjechał do Rosji. Karmapa odwiedził sześć miast, spotykając się zarówno z uczniami, jak i z przedstawicielami władz. W podróży towarzyszyli mu Lama Ole Nydahl, niewielka grupa mnichów i zachodnich pomocników oraz setka rosyjskich buddystów. Alexander Kojbagarow, Piotr Kalachin, Ewgenia Polownikowa i Elena Romahina również wzięli udział w tej podróży i postanowili podzielić się swoimi wrażeniami.

Zbiorowy odjazd do Czystej Krainy

Grzegorz Kuśnierz
_________

Buddowie są wszędzie tam, gdzie o nich pomyślimy i na pewno byli z nami w Turawie pod Opolem podczas grudniowego kursu Nyndro prowadzonego przez Marka Witka. Oświecone pole mocy było tak gęste, że niemalże można było je kroić jak tort, a poziom radości przekraczał wszelkie dopuszczalne limity. Ale zacznijmy od początku.

Przekaz tantr wraca do linii Kagyu

_________

XVII Karmapa Thaje Dordże przyjechał do San Francisco 1 czerwca
2003 roku. Został tam zaproszony do domu rodzinnego Sandy Yena, życzliwego sponsora szkoly Karma Kagyu. W San Francisco Karmapa miał udzielić nauk i inicjacji w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym Menlo Park, chciał również otrzymać pewne inicjacje od 73-letniego nauczyciela szkoly Sakja, Ludhing Kjenczen Rinpocze. Karmapa uznał, że ośrodek w San Francisco jest własciwym miejscem do otrzymania tych inicjacji z powodu czystego i cichego otoczenia.

Ogłoszenie Rady J.Ś. Gjalwa Karmapy

_________

Dla ośrodków buddyjskich Karma Kagyu w Azji, Europie i obu Amerykach

Czy księżyc istnieje, gdy nikt na niego nie patrzy?

Jürgen Segerer i Guido Czeija
_________

Sympozjum na temat nauki i buddyzmu, Monachium, 11 sierpnia 2008.

W zeszłym roku Monachium obchodziło 850 urodziny. Mottem tego wydarzenia było hasło: „Budować mosty”. Monachijska sanga postanowiła taki „most” zbudować pomiędzy buddyzmem a nauką. Dlaczego akurat buddyzm i nauka? Monachium jest ośrodkiem naukowym, z uniwersytetami należącymi do ścisłej elity i słynnymi instytutami badawczymi, a Lama Ole w 1974 roku właśnie tu założył pierwszy w Niemczech ośrodek Diamentowej Drogi. „Most” w formie sympozjum na temat buddyzmu i nauki wydał się nam więc oczywisty. Przedstawiliśmy naszą koncepcję miejskiemu komitetowi organizacyjnemu. Spodobała się i stała się oficjalnym projektem miasta Monachium na obchody rocznicy.