DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/o/(offset)/80

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Klub 108

_________

Idea Klubu 108 wiecznie winna być żywa, niemalże jak przysłowiowy Lenin. Rzecz jednak, jak zwykle nie w pomyśle, ile w jego wykonaniu. Zaczęło się więc od świetnego pomysłu Załogi Kuchar w 1997 roku, by dzięki prostym zachętom skłonić buddyjską brać do udziału w koncentracji kapitału. 30% zniżki na kursy oraz świadomość, że uczestniczy się w wielkim projekcie rozwoju ośrodków miejskich, zachęcały do wpłat 108 złotych.

Poznań

Paulina Banaś
_________

Już od kilku miesięcy poznańska sanga gromadzi zasługę przy remontowaniu i finansowaniu nowego ośrodka - w dotychczasowym, za który służył nam duży pokój w mieszkaniu Tadeusza, już się nie mieścimy, uznaliśmy również, że dobrze byłoby przenieść się bliżej centrum miasta, dlatego wynajęliśmy lokal o łącznym metrażu 52 m2 – są to dwa pomieszczenia, które wcześniej pełniły rolę magazynu. Sami dostosowujemy je do naszych potrzeb.

Biblioteka Kagyu w Łodzi

_________

Ośrodek w Łodzi istnieje od 24 lat i przeszedł przez wszystkie etapy rozwoju ośrodków w Polsce: na początku spotykaliśmy się i medytowaliśmy w mieszkaniu prywatnym, potem, wynajmując lokal od Urzędu Miasta, stworzyliśmy miejsce publiczne – otwarte i przystępne dla większej liczby osób (nic więc dziwnego, że w owym czasie liczba członków Związku wzrosła ponad dwukrotnie). Również wtedy rozpoczęła się prawdziwa ekspansja aktywności ośrodka, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Ośrodek w Londynie - Five o'clock

Artur Torturo
_________

Jak nazywa się piętnastomilionowa stolica europejska - prawdziwy tygiel najróżniejszych narodowości, kultur i pogladów? Jest to oczywiscie miasteczko Londyn, w którym życie toczy się szybko i w dodatku lewą stroną ulicy - pomiedzy charakterystycznymi, sklejonymi ze sobą domkami, przyciagającymi głośnym gwarem pubami, niezliczonymi sklepami i parkami.

Hamburg

Ania Spychała, Ilona Jakubczyk
_________

St.Pauli to hamburska dzielnica rozrywki, słynna przede wszystkim z niepokojącej Reeperbahn - ulicy „tysiąca i jednej nocy”, a raczej tysiąca klubów nocnych, hoteli, salonów gry, dyskotek, barów, sex-shopow, a także niezliczonych restauracji i imbisów oferujących specjalności kuchni niemal wszystkich regionów świata.

Gdańsk

_________

Drodzy Przyjaciele!

Minęło już ponad półtora roku od czasu, gdy pozując do zdjęcia w ponad czterometrowym wykopie, staliśmy przed wyzwaniem budowy ośrodka bez kredytu. Przyszłość – jak to się często zdarza, gdy przyjaźń i idealizm łączy się z pracą dla dharmy i błogosławieństwem nauczycieli – znacznie wyprzedziła nasze oczekiwania… Po miesiącu od rozpoczęcia bud...

The Stupa House Courier

Budowniczowie i buddyści Warszawy
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Wrocław

Piotr Walczak
_________

Lama Ole odwiedzał Wrocław już w latach osiemdziesiątych. Choć jego wizyty zaowocowały powstaniem ośrodka, prawdziwa historia Karma Kagyu w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęła się blisko dziesięć lat później. Dzięki Dorocie Szocie, jednej z nielicznych osób, które w czasach rozłamu stanęły po stronie Lamy Ole i Karmapy Taje Dordże, świeży, normalny i nie kościelny buddyzm mógł zainteresować...

Mango

_________

Pod koniec lata 2005 wreszcie spełniło się nasze marzenie – kupiliśmy ziemię z zabudową na pierwszy słowacki ośrodek odosobnieniowy. Jest to teren pośród lasów w środkowej części Słowacji, w hrińowskiej osadzie Mangútovo. Od razu przystąpiliśmy do planowania rekonstrukcji obiektów i jednocześnie planowaliśmy pierwszy roboczy kurs letni z Lamą Ole w sierpniu 2006. Udało nam się przygo...

The Stupa House Courier

Żwirek
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Monachium

Ewa Zachara
_________

Kiedy Caty po raz pierwszy pojawiła się w centrum na Gabeslbergerstrasse, rozejrzała się i powiedziała: "To wygląda jak...jak..." - nigdy przedtem nie słyszałam, żeby zabrakło jej słów. - "Jak nowoczesny ośrodek buddyjski!" - wykrzyknęła w końcu, uszczęśliwiona. Rzeczywiście, nowe monachijskie centrum robi wrażenie. Pamiętam, jak sama błądziłam wzdłuż całej ulicy, bo po...

Czym jest dla Ciebie ośrodek?

Ofelia Cybula
_________

„Zdolności budzą się w nas, kiedy przynosimy pożytek innym”,
Lama Ole Nydahl

Lama Ole w Paryżu Północy

Bartek Kozłowski
_________

Przed wojna w naszym mieście rządzili Niemcy – działało w nim około 30 domów schadzek, tyleż samo kawiarenek, wszędzie pełno było zieleni, cichych zaułków, uliczek, mostków i fontann. Potem przyszła wojna, a z nią Armia Czerwona, po niej, dzięki akcji „Wisła”, z dalekich kresów przywędrowaliśmy tu my, a 26 lipca 2000 roku przybył do nas Lama Ole. Czy domyślacie się już o jaką krainę chodzi?

San Diego

Witek Myśliński
_________

Ośrodek w San Diego przyjął obecny kształt w 1994 roku. W porównaniu z rozwojem Dharmy na starym kontynencie, jesteśmy więc bardzo młodą grupą. Nie oznacza to jednak, że pojawiliśmy się tutaj na zupełnie dziewiczym terenie. Wręcz przeciwnie. Ponieważ jedną z istotnych cech Kalifornii jest absolutna tolerancja religijna, a także otwartość na różne ruchy z pogranicza psychologii i duchowości, również buddyzm tybetański od dawna posiadał tu wielu sympatyków. XVI Karmapa odwiedził San Diego już pod koniec lat siedemdziesiątych.

Białystok

_________

„Białe niedźwiedzie i Kononowicz!”, to najczęściej słyszymy, gdy mówimy, że jesteśmy z Białegostoku. Choć raczej pewna swojskość, spokój i zieleń sprawiły, że Longina i Gery przeprowadzili się tu z południowej Polski w 2001 roku. Jaka swojskość? Dość powiedzieć, że pisząc te słowa za oknem widzę krowy pasące się obok salonu mercedesa. Dla joginów to niecałe dwie godziny drogi z Warszawy. Ludzie mówią, że czuć tu u nas wschodem. „Więc mili gości, ludzi kochani. Siadajta, jedzta, pijta, się bawta i czytajta. Chlieba sie dokroi”.

The Stupa House Courier

Żwir, Gruz & Co
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Kto z kim i kiedy w Krakowie

Luiza i Angelika
_________

Kilka słów o wydarzeniach, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w krakowskim ośrodku.
A trochę się działo...

Bytom

_________

Prawie 25 lat temu w Dworku Białoprądnickim w Krakowie schronienie przyjęła Basia Kaczmarek taki był początek buddyzmu Diamentowej Drogi w Bytomiu, a jednocześnie były to początki rozwoju buddyzmu Karma Kagyu na Śląsku.

Jogin z Żelaza

Leszek Misiek Nadolski
_________

Stowarzyszenie Przyjaciół Kuchar

Ślady większości zmagań z materią jakie toczyły tutaj kolejne „pokolenia" polskich buddystów, giną dzisiaj pod eleganckim makijażem tynków, farby i terrakoty, skutecznie pokrywającej jej smak. Jednak to miejsce, jak żadne inne w Polsce pamięta wszystko to, co możemy nazwać historią współczesnego buddyzmu.

Opole

Piotr Jankowski
_________

Po Opolu już od końca lat 70 grasowali pojedynczy buddyści zen. W 1987 zaczęło się „na poważnie" z Diamentową Drogą. Po sześciu latach regularnej praktyki zarejestrowaliśmy Ośrodek Lamy Ole.