DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/o/(offset)/80

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Wrocław

Piotr Walczak
_________

Lama Ole odwiedzał Wrocław już w latach osiemdziesiątych. Choć jego wizyty zaowocowały powstaniem ośrodka, prawdziwa historia Karma Kagyu w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęła się blisko dziesięć lat później. Dzięki Dorocie Szocie, jednej z nielicznych osób, które w czasach rozłamu stanęły po stronie Lamy Ole i Karmapy Taje Dordże, świeży, normalny i nie kościelny buddyzm mógł zainteresować...

Mango

_________

Pod koniec lata 2005 wreszcie spełniło się nasze marzenie – kupiliśmy ziemię z zabudową na pierwszy słowacki ośrodek odosobnieniowy. Jest to teren pośród lasów w środkowej części Słowacji, w hrińowskiej osadzie Mangútovo. Od razu przystąpiliśmy do planowania rekonstrukcji obiektów i jednocześnie planowaliśmy pierwszy roboczy kurs letni z Lamą Ole w sierpniu 2006. Udało nam się przygo...

The Stupa House Courier

Żwirek
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Monachium

Ewa Zachara
_________

Kiedy Caty po raz pierwszy pojawiła się w centrum na Gabeslbergerstrasse, rozejrzała się i powiedziała: "To wygląda jak...jak..." - nigdy przedtem nie słyszałam, żeby zabrakło jej słów. - "Jak nowoczesny ośrodek buddyjski!" - wykrzyknęła w końcu, uszczęśliwiona. Rzeczywiście, nowe monachijskie centrum robi wrażenie. Pamiętam, jak sama błądziłam wzdłuż całej ulicy, bo po...

Czym jest dla Ciebie ośrodek?

Ofelia Cybula
_________

„Zdolności budzą się w nas, kiedy przynosimy pożytek innym”,
Lama Ole Nydahl

Lama Ole w Paryżu Północy

Bartek Kozłowski
_________

Przed wojna w naszym mieście rządzili Niemcy – działało w nim około 30 domów schadzek, tyleż samo kawiarenek, wszędzie pełno było zieleni, cichych zaułków, uliczek, mostków i fontann. Potem przyszła wojna, a z nią Armia Czerwona, po niej, dzięki akcji „Wisła”, z dalekich kresów przywędrowaliśmy tu my, a 26 lipca 2000 roku przybył do nas Lama Ole. Czy domyślacie się już o jaką krainę chodzi?

San Diego

Witek Myśliński
_________

Ośrodek w San Diego przyjął obecny kształt w 1994 roku. W porównaniu z rozwojem Dharmy na starym kontynencie, jesteśmy więc bardzo młodą grupą. Nie oznacza to jednak, że pojawiliśmy się tutaj na zupełnie dziewiczym terenie. Wręcz przeciwnie. Ponieważ jedną z istotnych cech Kalifornii jest absolutna tolerancja religijna, a także otwartość na różne ruchy z pogranicza psychologii i duchowości, również buddyzm tybetański od dawna posiadał tu wielu sympatyków. XVI Karmapa odwiedził San Diego już pod koniec lat siedemdziesiątych.

Białystok

_________

„Białe niedźwiedzie i Kononowicz!”, to najczęściej słyszymy, gdy mówimy, że jesteśmy z Białegostoku. Choć raczej pewna swojskość, spokój i zieleń sprawiły, że Longina i Gery przeprowadzili się tu z południowej Polski w 2001 roku. Jaka swojskość? Dość powiedzieć, że pisząc te słowa za oknem widzę krowy pasące się obok salonu mercedesa. Dla joginów to niecałe dwie godziny drogi z Warszawy. Ludzie mówią, że czuć tu u nas wschodem. „Więc mili gości, ludzi kochani. Siadajta, jedzta, pijta, się bawta i czytajta. Chlieba sie dokroi”.

The Stupa House Courier

Żwir, Gruz & Co
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Kto z kim i kiedy w Krakowie

Luiza i Angelika
_________

Kilka słów o wydarzeniach, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w krakowskim ośrodku.
A trochę się działo...

Bytom

_________

Prawie 25 lat temu w Dworku Białoprądnickim w Krakowie schronienie przyjęła Basia Kaczmarek taki był początek buddyzmu Diamentowej Drogi w Bytomiu, a jednocześnie były to początki rozwoju buddyzmu Karma Kagyu na Śląsku.

Jogin z Żelaza

Leszek Misiek Nadolski
_________

Stowarzyszenie Przyjaciół Kuchar

Ślady większości zmagań z materią jakie toczyły tutaj kolejne „pokolenia" polskich buddystów, giną dzisiaj pod eleganckim makijażem tynków, farby i terrakoty, skutecznie pokrywającej jej smak. Jednak to miejsce, jak żadne inne w Polsce pamięta wszystko to, co możemy nazwać historią współczesnego buddyzmu.

Opole

Piotr Jankowski
_________

Po Opolu już od końca lat 70 grasowali pojedynczy buddyści zen. W 1987 zaczęło się „na poważnie" z Diamentową Drogą. Po sześciu latach regularnej praktyki zarejestrowaliśmy Ośrodek Lamy Ole.

Jest taki punkt na mapie

Wywiad z Lamą Ole, Caty i Tomkiem
_________

O Ośrodku Europejskim z nimi rozmawiał Tolek Sokołow

The Stupa House Courier

_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

... pozdrowienia z San Francisco

Małgorzata Pellarin
_________

O największym ośrodku Lamy Ole w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Tam, gdzie są nasze marzenia

_________

W styczniu w małym alpejskim miasteczku, Immenstadt w Bawarii, powiało świeżością. W sklepach, restauracjach, kawiarniach i na ulicach zaczęli pojawiać się mili, ludzie pytający o drogę na skróty do dawnego domu Pana Herza. „Masz na myśli ośrodek buddyjski przy Gut Hochreute?“, zapytał sprzedawca w sklepie z napojami, „Wiem gdzie to jest, ludzie stamtąd regularnie kupują u mnie wodę. To proste: jak miniesz jezioro, idź wąską ścieżką do prywatnej posesji na wzgórzu. Po pięciu kilometrach zobaczysz bramę do gospodarstwa rolnego i pięknego starego domu“.

Kupujemy ziemię z budynkiem na gompę w Gdańsku.

_________

Po wielu zmianach miejsca medytacji w Gdańsku mamy w końcu szansę na własny ośrodek. Możemy kupić działkę o powierzchni 1150 m2 wraz ze stojącym na niej domem (2.5 poziomu po ok. 80m2) . Lokalizacja: ul. Pomorska 41, blisko skrzyżowania Pomorska/Chłopska (Żabianka - Jelitkowo) . W domu, po krótkim remoncie, będzie można zacząć medytacje. Całość kosztuje ok. 60.000 dolarów (ok. 200.000zł) i...

Silver Lake Story

Ania Leszyńska
_________

Dla mnie wszystko zaczęło się podczas sierpniowego kursu w Kucharach na polu namiotowym podczas jednej z przerw między sesjami. Bartek pokazał kilku osobom prezentację ziemi w Żerdnie, którą chwilę później zaprezentował Lamie Ole.

Bartołty

Bartołty Team
_________

W maju obchodziliśmy trzecie urodziny ośrodka i nagle dotarło do nas, że jest to już piąty rok od kiedy rozpoczęliśmy budowę w Bartołtach. Jest co wspominać, bo był to okres przenikliwie radosnego wysiłku, bohaterstwa i wytrwałości bardzo wielu osób na wszystkich możliwych poziomach. Ten etap rozwoju ośrodka można porównać do praktyk oczyszczających dających solidną podstawę, na której wszystko wzrasta.