DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/o/(offset)/60

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Dharma w krainie Dolce Vita

Kasia Balicka
_________

Wydarzyło się to w 1983 roku wraz z wizytą Lamy Ole w Brescii – mieście na północy kraju, położonym między Mediolanem a Wenecją. Tam też, jeszcze w tym samym roku, dzięki błogosławieństwu naszego nauczyciela, powstał pierwszy ośrodek linii Karma Kagyu. A to był dopiero początek…

The Stupa House Courier

Żwirek
_________

Wieści z frontu (budowlanego)
Po trzech latach ciężkich walk z biurokratycznym molochem wydziału architektury zdobyliśmy wreszcie pozwolenie na buddowę! Co najważniejsze w takim kształcie jaki się nam od samego początku wymarzył – ze wszystkimi detalami i szczegółami na których tak bardzo nam zależało.

Moskwa

Lena Leontiewa
_________

Lama Ole odwiedził Moskwę już w 1989 roku. Świadkowie tego pierwszego wykładu mówią, że odbył się on w pewnej pracowni architektonicznej na terenie prawosławnego klasztoru, położonego zresztą w odległości kilkuset metrów od naszego dzisiejszego ośrodka. Większość publiczności podobno niezbyt dokładnie zdawała sobie sprawę z tego, w czym biorą właśnie udział. Widząc że na spontaniczną otwartość i głębokie zrozumienie nie można jednak liczyć, Ole w pewnym momencie wyciągnął butelkę dobrego koniaku, którą przedtem dostał w prezencie, otworzył ją i poczęstował wszystkich obecnych. W ten sposób spotkanie upłynęło w przyjaznej i życzliwej atmosferze.

Spotkanie XVII Karmapy Taje Dordże z przedstawicielami polskich ośrodków

_________

14 lipca 2009, Kuchary

Spotkanie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób, otworzył Marek Rosiński, który przedstawił Karmapie reprezentantów grup medytacyjnych, ośrodków miejskich i odosobnieniowych. Celem spotkania było krótkie pokazanie Karmapie jak pracujemy na co dzień, jak prowadzimy projekty po powrocie z pracy i równolegle mając rodziny.

A może samo powstanie Stupy Cudów było cudem?

Żwir i Trac
_________

Grudzień 2002 – na zamarzniętych stawach ludzie grzeją się przy koksownikach. W nocy znowu spadł śnieg i ceremonia odsłonięcia Stupy Cudów opóźnia się. Wieje. Trzeba odśnieżyć drogę w parku, żeby Rinpocze mógł podjechać pod stupę. Ze spodziewanych 2000 uczestników dotarło zaledwie 200, kolejna zima stulecia sparaliżowała kraj.

Malbork

Kasia Pyrzyńska
_________

Pewnego dnia jechałam jak zwykle do pracy w Gdańsku. Patrzyłam przez okno pociągu na przesuwające się obrazy i nie opuszczało mnie uczucie przemijania. Po jakimś czasie zaczęłam rozmawiać z siedzącą koło mnie dziewczyną. Poleciła mi książkę ''108 Odpowiedzi Jogina'' i napomknęła, że jej autor będzie miał wykład w Warszawie 6 stycznia 2000 roku. Przypadkowa znajoma zostawiła mi również numer telefonu Włodka Wiszki z Gdańska, który miał mi udzielić więcej informacji. Po powrocie z pracy spotkałam się z przyjacielem, któremu opowiedziałam o wydarzeniu z pociągu. Obydwoje doszliśmy do wniosku, że musimy poznać ''tajemniczego Duńczyka''. Wtedy pojawił się następny problem - brak kasy. Mój rezolutny kumpel Szabat przypomniał sobie jednak, że ma w domu ''magiczną szafę'', w której siostra pod zwojem pościeli przechowuje gotówkę (po wypłatach skrupulatnie uzupełniliśmy zawartość siostrzanego „banku").

Karmapa w Gdańsku

List XVI Karmapay o ośrodku w Gdańsku
_________

15 lipca 1981

Brno

Markéta Blažejovská
_________

Dom Diamentowej Drogi

Co wam przychodzi na myśl, kiedy mówicie Brno? Jeśli macie przed oczyma stare przedszkole z rzędem białych okien, podczas kolejnej wizyty będziecie zaskoczeni! Po dziesięciu latach od przeprowadzki zrównaliśmy wszystko z ziemią i zaczęliśmy w tym miejscu budowę nowego ośrodka.

Bielsko-Biała

Przemek Dominik
_________

Dharma w Beskidach zaczęła się rozwijać około 15 lat temu - wykład Lamy Ole w Krakowie i Schronienie zmieniły nie tylko moje życie. Po jakimś czasie praktyka Kagyu zainteresowała również kilka innych osób, które w nieco romantyczny sposób rozpoczęły pracę z umysłem. Latem 1991 roku Lama Ole po raz pierwszy odwiedził nasze miasto - jego fascynujący styl zrobił mocne wrażenie na ponad 500 słuchaczach, którzy po raz pierwszy zetknęli się z żywym przekazem i pełnią Dharmy.

Wiedeń

Wywiad z Anną Potyką
_________

Rozmawiała i przetłumaczyła Ula Wasilewska

Przestrzeń i prostota nad Dunajem

Paweł Krupiński
_________

Na obecnym etapie budowy Stupa House główne pole bitwy musiało się przenieść do urzędów, dlatego nie możemy się poszczycić większymi osiągnięciami budowlanymi w ostatnim czasie. Samo to nie oznacza jednak, że było nudno, bo oto mieliśmy okazję przywitać wspólnie Nowy Rok, a półtora miesiąca później świętować Trzecią Rocznicę Stupa House.

Gliwice

Katarzyna Hamela
_________

Pierwszy ośrodek buddyjski na Śląsku powstał w Katowicach - stamtąd się wywodzimy. Potem, na początku lat 90-tych, pojawiło się kilku młodych gniewnych także w Gliwicach. Zafascynowani „Moją drogą do Lamów", usilnie szukali kontaktu z sobie podobnymi. Centrala podawała wówczas namiary na mieszkającego wtedy w naszym mieście Leszka Biolika. To on od samego początku wykonywał lwią część pracy i organizował dla paru osób spotkania w domu swojej mamy. Chcemy przy okazji bardzo podziękować im obojgu za tę cenną pomoc. Leszek potrafił przyjeżdżać na sesje i wykłady nawet z drugiego końca Polski (jest muzykiem i często koncertuje), co dużo mówi o jego zaangażowaniu i dyscyplinie. To była naprawdę zamierzchła epoka - czasy prawdziwie „szeptanego przekazu".

Co, gdzie, jak w KBL

_________

Przewodnik jogina podróżnika

Karma Berczen Ling to ośrodek położony wysoko w górach południowej Grecji, z dala od cywilizacji. Otaczają go liczne, naturalne jaskinie, a samo miejsce jest tak piękne, fascynujące i pełne mocy, że Lama Ole uznał je za idealne na odosobnienia.

Klub 108

_________

Idea Klubu 108 wiecznie winna być żywa, niemalże jak przysłowiowy Lenin. Rzecz jednak, jak zwykle nie w pomyśle, ile w jego wykonaniu. Zaczęło się więc od świetnego pomysłu Załogi Kuchar w 1997 roku, by dzięki prostym zachętom skłonić buddyjską brać do udziału w koncentracji kapitału. 30% zniżki na kursy oraz świadomość, że uczestniczy się w wielkim projekcie rozwoju ośrodków miejskich, zachęcały do wpłat 108 złotych.

Poznań

Paulina Banaś
_________

Już od kilku miesięcy poznańska sanga gromadzi zasługę przy remontowaniu i finansowaniu nowego ośrodka - w dotychczasowym, za który służył nam duży pokój w mieszkaniu Tadeusza, już się nie mieścimy, uznaliśmy również, że dobrze byłoby przenieść się bliżej centrum miasta, dlatego wynajęliśmy lokal o łącznym metrażu 52 m2 – są to dwa pomieszczenia, które wcześniej pełniły rolę magazynu. Sami dostosowujemy je do naszych potrzeb.

Biblioteka Kagyu w Łodzi

_________

Ośrodek w Łodzi istnieje od 24 lat i przeszedł przez wszystkie etapy rozwoju ośrodków w Polsce: na początku spotykaliśmy się i medytowaliśmy w mieszkaniu prywatnym, potem, wynajmując lokal od Urzędu Miasta, stworzyliśmy miejsce publiczne – otwarte i przystępne dla większej liczby osób (nic więc dziwnego, że w owym czasie liczba członków Związku wzrosła ponad dwukrotnie). Również wtedy rozpoczęła się prawdziwa ekspansja aktywności ośrodka, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Ośrodek w Londynie - Five o'clock

Artur Torturo
_________

Jak nazywa się piętnastomilionowa stolica europejska - prawdziwy tygiel najróżniejszych narodowości, kultur i pogladów? Jest to oczywiscie miasteczko Londyn, w którym życie toczy się szybko i w dodatku lewą stroną ulicy - pomiedzy charakterystycznymi, sklejonymi ze sobą domkami, przyciagającymi głośnym gwarem pubami, niezliczonymi sklepami i parkami.

Hamburg

Ania Spychała, Ilona Jakubczyk
_________

St.Pauli to hamburska dzielnica rozrywki, słynna przede wszystkim z niepokojącej Reeperbahn - ulicy „tysiąca i jednej nocy”, a raczej tysiąca klubów nocnych, hoteli, salonów gry, dyskotek, barów, sex-shopow, a także niezliczonych restauracji i imbisów oferujących specjalności kuchni niemal wszystkich regionów świata.

Gdańsk

_________

Drodzy Przyjaciele!

Minęło już ponad półtora roku od czasu, gdy pozując do zdjęcia w ponad czterometrowym wykopie, staliśmy przed wyzwaniem budowy ośrodka bez kredytu. Przyszłość – jak to się często zdarza, gdy przyjaźń i idealizm łączy się z pracą dla dharmy i błogosławieństwem nauczycieli – znacznie wyprzedziła nasze oczekiwania… Po miesiącu od rozpoczęcia bud...

The Stupa House Courier

Budowniczowie i buddyści Warszawy
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się