DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/o/(offset)/60

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Karmapa w Gdańsku

List XVI Karmapay o ośrodku w Gdańsku
_________

15 lipca 1981

Bielsko-Biała

Przemek Dominik
_________

Dharma w Beskidach zaczęła się rozwijać około 15 lat temu - wykład Lamy Ole w Krakowie i Schronienie zmieniły nie tylko moje życie. Po jakimś czasie praktyka Kagyu zainteresowała również kilka innych osób, które w nieco romantyczny sposób rozpoczęły pracę z umysłem. Latem 1991 roku Lama Ole po raz pierwszy odwiedził nasze miasto - jego fascynujący styl zrobił mocne wrażenie na ponad 500 słuchaczach, którzy po raz pierwszy zetknęli się z żywym przekazem i pełnią Dharmy.

Brno

Markéta Blažejovská
_________

Dom Diamentowej Drogi

Co wam przychodzi na myśl, kiedy mówicie Brno? Jeśli macie przed oczyma stare przedszkole z rzędem białych okien, podczas kolejnej wizyty będziecie zaskoczeni! Po dziesięciu latach od przeprowadzki zrównaliśmy wszystko z ziemią i zaczęliśmy w tym miejscu budowę nowego ośrodka.

Paweł Krupiński
_________

Na obecnym etapie budowy Stupa House główne pole bitwy musiało się przenieść do urzędów, dlatego nie możemy się poszczycić większymi osiągnięciami budowlanymi w ostatnim czasie. Samo to nie oznacza jednak, że było nudno, bo oto mieliśmy okazję przywitać wspólnie Nowy Rok, a półtora miesiąca później świętować Trzecią Rocznicę Stupa House.

Gliwice

Katarzyna Hamela
_________

Pierwszy ośrodek buddyjski na Śląsku powstał w Katowicach - stamtąd się wywodzimy. Potem, na początku lat 90-tych, pojawiło się kilku młodych gniewnych także w Gliwicach. Zafascynowani „Moją drogą do Lamów", usilnie szukali kontaktu z sobie podobnymi. Centrala podawała wówczas namiary na mieszkającego wtedy w naszym mieście Leszka Biolika. To on od samego początku wykonywał lwią część pracy i organizował dla paru osób spotkania w domu swojej mamy. Chcemy przy okazji bardzo podziękować im obojgu za tę cenną pomoc. Leszek potrafił przyjeżdżać na sesje i wykłady nawet z drugiego końca Polski (jest muzykiem i często koncertuje), co dużo mówi o jego zaangażowaniu i dyscyplinie. To była naprawdę zamierzchła epoka - czasy prawdziwie „szeptanego przekazu".

Wiedeń

Wywiad z Anną Potyką
_________

Rozmawiała i przetłumaczyła Ula Wasilewska

Przestrzeń i prostota nad Dunajem

Klub 108

_________

Idea Klubu 108 wiecznie winna być żywa, niemalże jak przysłowiowy Lenin. Rzecz jednak, jak zwykle nie w pomyśle, ile w jego wykonaniu. Zaczęło się więc od świetnego pomysłu Załogi Kuchar w 1997 roku, by dzięki prostym zachętom skłonić buddyjską brać do udziału w koncentracji kapitału. 30% zniżki na kursy oraz świadomość, że uczestniczy się w wielkim projekcie rozwoju ośrodków miejskich, zachęcały do wpłat 108 złotych.

Poznań

Paulina Banaś
_________

Już od kilku miesięcy poznańska sanga gromadzi zasługę przy remontowaniu i finansowaniu nowego ośrodka - w dotychczasowym, za który służył nam duży pokój w mieszkaniu Tadeusza, już się nie mieścimy, uznaliśmy również, że dobrze byłoby przenieść się bliżej centrum miasta, dlatego wynajęliśmy lokal o łącznym metrażu 52 m2 – są to dwa pomieszczenia, które wcześniej pełniły rolę magazynu. Sami dostosowujemy je do naszych potrzeb.

Co, gdzie, jak w KBL

_________

Przewodnik jogina podróżnika

Karma Berczen Ling to ośrodek położony wysoko w górach południowej Grecji, z dala od cywilizacji. Otaczają go liczne, naturalne jaskinie, a samo miejsce jest tak piękne, fascynujące i pełne mocy, że Lama Ole uznał je za idealne na odosobnienia.

Ośrodek w Londynie - Five o'clock

Artur Torturo
_________

Jak nazywa się piętnastomilionowa stolica europejska - prawdziwy tygiel najróżniejszych narodowości, kultur i pogladów? Jest to oczywiscie miasteczko Londyn, w którym życie toczy się szybko i w dodatku lewą stroną ulicy - pomiedzy charakterystycznymi, sklejonymi ze sobą domkami, przyciagającymi głośnym gwarem pubami, niezliczonymi sklepami i parkami.

Hamburg

Ania Spychała, Ilona Jakubczyk
_________

St.Pauli to hamburska dzielnica rozrywki, słynna przede wszystkim z niepokojącej Reeperbahn - ulicy „tysiąca i jednej nocy”, a raczej tysiąca klubów nocnych, hoteli, salonów gry, dyskotek, barów, sex-shopow, a także niezliczonych restauracji i imbisów oferujących specjalności kuchni niemal wszystkich regionów świata.

Biblioteka Kagyu w Łodzi

_________

Ośrodek w Łodzi istnieje od 24 lat i przeszedł przez wszystkie etapy rozwoju ośrodków w Polsce: na początku spotykaliśmy się i medytowaliśmy w mieszkaniu prywatnym, potem, wynajmując lokal od Urzędu Miasta, stworzyliśmy miejsce publiczne – otwarte i przystępne dla większej liczby osób (nic więc dziwnego, że w owym czasie liczba członków Związku wzrosła ponad dwukrotnie). Również wtedy rozpoczęła się prawdziwa ekspansja aktywności ośrodka, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

The Stupa House Courier

Budowniczowie i buddyści Warszawy
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Wrocław

Piotr Walczak
_________

Lama Ole odwiedzał Wrocław już w latach osiemdziesiątych. Choć jego wizyty zaowocowały powstaniem ośrodka, prawdziwa historia Karma Kagyu w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęła się blisko dziesięć lat później. Dzięki Dorocie Szocie, jednej z nielicznych osób, które w czasach rozłamu stanęły po stronie Lamy Ole i Karmapy Taje Dordże, świeży, normalny i nie kościelny buddyzm mógł zainteresować...

Gdańsk

_________

Drodzy Przyjaciele!

Minęło już ponad półtora roku od czasu, gdy pozując do zdjęcia w ponad czterometrowym wykopie, staliśmy przed wyzwaniem budowy ośrodka bez kredytu. Przyszłość – jak to się często zdarza, gdy przyjaźń i idealizm łączy się z pracą dla dharmy i błogosławieństwem nauczycieli – znacznie wyprzedziła nasze oczekiwania… Po miesiącu od rozpoczęcia bud...

The Stupa House Courier

Żwirek
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Monachium

Ewa Zachara
_________

Kiedy Caty po raz pierwszy pojawiła się w centrum na Gabeslbergerstrasse, rozejrzała się i powiedziała: "To wygląda jak...jak..." - nigdy przedtem nie słyszałam, żeby zabrakło jej słów. - "Jak nowoczesny ośrodek buddyjski!" - wykrzyknęła w końcu, uszczęśliwiona. Rzeczywiście, nowe monachijskie centrum robi wrażenie. Pamiętam, jak sama błądziłam wzdłuż całej ulicy, bo po...

Mango

_________

Pod koniec lata 2005 wreszcie spełniło się nasze marzenie – kupiliśmy ziemię z zabudową na pierwszy słowacki ośrodek odosobnieniowy. Jest to teren pośród lasów w środkowej części Słowacji, w hrińowskiej osadzie Mangútovo. Od razu przystąpiliśmy do planowania rekonstrukcji obiektów i jednocześnie planowaliśmy pierwszy roboczy kurs letni z Lamą Ole w sierpniu 2006. Udało nam się przygo...

Lama Ole w Paryżu Północy

Bartek Kozłowski
_________

Przed wojna w naszym mieście rządzili Niemcy – działało w nim około 30 domów schadzek, tyleż samo kawiarenek, wszędzie pełno było zieleni, cichych zaułków, uliczek, mostków i fontann. Potem przyszła wojna, a z nią Armia Czerwona, po niej, dzięki akcji „Wisła”, z dalekich kresów przywędrowaliśmy tu my, a 26 lipca 2000 roku przybył do nas Lama Ole. Czy domyślacie się już o jaką krainę chodzi?

San Diego

Witek Myśliński
_________

Ośrodek w San Diego przyjął obecny kształt w 1994 roku. W porównaniu z rozwojem Dharmy na starym kontynencie, jesteśmy więc bardzo młodą grupą. Nie oznacza to jednak, że pojawiliśmy się tutaj na zupełnie dziewiczym terenie. Wręcz przeciwnie. Ponieważ jedną z istotnych cech Kalifornii jest absolutna tolerancja religijna, a także otwartość na różne ruchy z pogranicza psychologii i duchowości, również buddyzm tybetański od dawna posiadał tu wielu sympatyków. XVI Karmapa odwiedził San Diego już pod koniec lat siedemdziesiątych.