DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/o/(offset)/20

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Cud nad Odrą

_________

Wrocław. 10 rano. Sobota.
Grupa ludzi żywo dyskutuje nad planami rozłożonymi na podłodze. Jesteśmy na poddaszu w samym centrum Wrocławia. Czterysta metrów kwadratowych powierzchni. To nasz nowy ośrodek. Jeszcze tu nie medytujemy, przed nami remont, ale oczami wyobraźni widzimy już jasną, nowocześnie urządzoną gompę.
Po długich poszukiwaniach odpowiedniego miejsca na gompę chcem...

The Stupa House Courier

Żwirek
_________

Historia ceramiki…
„Przez kilka lat wielu ludzi wkładało swoje serce, umiejętności i poświęciło najlepszy czas swojego życia, żeby zbudować naczynie - stupa house i teraz my możemy to naczynie wypełnić spotykając się i razem praktykujac” takimi słowami Rafał Olech zakończył ostatni, czerwcowy kurs nyndro w naszym ośrodku. Chętnie bym popolemizowal, ale nie sposób prz...

Biel-sko - Bia-ła Czę-sto-cho-wa Kra-ków War-sza-wa Wro-cław

Marek Rosiński
_________

Wygląda na to, że zaczęła się nowa era polskiego buddyzmu, po zbudowaniu Stupy Cudów nie ma już od niej odwrotu. "Urośliśmy jak trawa", jesteśmy samodzielni i potrafimy wspólnie robić duże rzeczy. Jedną z nich była Przestrzeń Umysłu, seria imprez z okazji 25-lecia buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce.

Berlin

Maria Przyjemska
_________

Jeszcze niedawno pisałam dla DD o ośrodku w Berlinie. Nikt nie przypuszczał wtedy, że wkrótce pisać będę znowu. Tym razem o nowym, świeżo powstałym dla potrzeb spragnionej zmian sangi. Jej rozłam albo, jak kto woli, rozmnożenie ośrodków, spowodowała kombinacja wielu czynników. Oczywiście, wielkość miasta odgrywa tu ogromną rolę. Berlin to metropolia i dwa ośrodki są idealnym rozwiązaniem d...

BOM (czyli boom) w Łodzi

_________

Historia rozpoczęła się dla nas w czerwcu 2001 roku, gdy z prywatnego mieszkania przekaz został przeniesiony do nowego i niezależnego lokum. Kilku zapaleńców odbyło wiele podróży do Urzędu Miasta zanim odnaleźli cenny skarb: odrzut z przetargu, miejsce, którego nikt nie chciał (cena wynajmu była niewygórowana). Nie byliśmy zdecydowani. Remont tej jaskini wydawał się zadaniem finansowo niew...

Guatemala

Maria Jos Dufourq
_________

Nasza mała WIELKA gompa jest umiejscowiona w ogrodzie za domem, w któym mieszkają Olga, Jaime i ich dzieciaki, Yago i Ian. Ma nie więcej niż 3 na 3 metry. Zbudowano ją wieki temu jako małe studio. Teraz wygląda ślicznie z czerwonymi zasłonami, małym ołtarzem, biblioteką, tankami z Drzewem Schronienia, Czerwoną Dakinią i Buddą Diamentowym Umysłem. Są też zdjęcia tych, którzy nas inspirują:...

Graz

Pitr Kaczmarek
_________

Wspaniałe jest to, że na całym świecie powstają i kwitną miejsca, w których rozwija się głęboka wolność, dokąd przychodzą i gdzie spotykają się ludzie z nadwyżką duchowego potencjału, myślący nie tylko o tym, czy podobało się szefowi to, co dziś zrobili w pracy, albo co dobrze byłoby zjeść na kolację, ale poszukujący w swoim życiu prawdziwego znaczenia.
Jednym z takich miejsc jest Gra...

Glasgow

Ewelina Hebda, Jarek Gajdamowicz
_________

Deszcz, oldskulowe swetry w romby, whisky, wrzosowiska, stare zamki i faceci w „spódniczkach” to typowe uroki Szkocji, kraju potomków Williama Wallace’a i Wikingów, którzy, uganiając się za miejscowymi pięknościami, nie zdążyli wrócić na statki.

Czy ktoś mnie jeszcze pamięta?

Drużyna 108
_________

Buddyzm na Zachodzie zakorzenił się na dobre. Ze wszystkich możliwych frontów otrzymujemy dobre wieści. Stupa tu, stupa tam. Wielkie kursy, wielkie projekty. Także w Polsce przekroczyliśmy punkt krytyczny. W niemal ukończonym ośrodku w Kucharach gościliśmy Karmapę. Ostatni ogólnonarodowy słowiański zryw zaowocował przepiękną Stupą Cudów. Na inauguracje przybyli nasi wspaniali Lamowie i pon...

Kraków

Krakowska sanga
_________

Budowanie zawsze w planie

Jesień 2010. Kolejny raz Kraków na stronach „Diamentówki”. Czy nie pisaliśmy już o tym, że budujemy górę? Czy nie pisaliśmy już o tym, że plan projektu właśnie czeka na akceptację w urzędach? Tak, pisaliśmy. Tym razem napiszemy o historii rozwoju sangi od „make it possible” do „make it perfect”!

Jasna Góra zdobyta

Antoni Gralak
_________

Przez wiele lat odmawiano przekazania nam jakiegokolwiek miejsca. Nadgorliwość urzędników doprowadziła do powstania na Wzgórzu Jasnogórskim, słynącym w okolicy z licznych cudów, pięknego ośrodka. I właśnie o jednym z cudów chciałbym napisać.

Kalisz

_________

Diamentowa Droga na Bursztynowym Szlaku

Kalisz jest jedynym miastem w Polsce o starożytnej metryce, którà wystawił mu grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swej „Geografii” w II wieku n.e. Wymienił on m. in. Kalisię, identyfikowanà z Kaliszem – miasto które przetrwało na Szlaku Bursztynowym od czasów rzymskich przez ponad 18 stuleci!

Bieszczady

BuddGroupBieszczady
_________

W południowo-wschodnim bieszczadzkim regionie Polski istnieje duży, niezagospodarowany potencjał rozwoju umysłu. Mieszkający tu i praktykujący nauki Diamentowej Drogi przyjaciele z sangi od dawna chcieli dzielić się z innymi dharmą, dlatego też wiosną 2001 roku założyliśmy oficjalną Bieszczadzką Grupę Buddyjską. Teraz tworzymy pięcioosobową grupę przyjaciół.

Wspomnienia z Europe Center

Roman Lauš i Klara Laušova-Kazellova
_________

Pierwszy letni kurs w Ośrodku Europejskim, sierpień 2008

W 2007 roku słowa „Witajcie w domu” można było usłyszeć w każdym ośrodku Diamentowej Drogi na świecie. Od maja tego roku staliśmy się właścicielami 50 hektarów ziemi w południowych Niemczech wraz z zabytkową willą i widokiem zapierającym dech w piersiach. Słowem, po latach poszukiwań doczekaliśmy się Ośrodka Europejskiego. A już rok później odbył się tu największy dotychczas letni kurs medytacyjny prowadzony przez XVII Karmapę Trinleja Taje Dordże, Szieraba Gjaltsena Rinpocze oraz Lamę Ole.

International Institute for Buddhist Studies - Buddyjska uczelnia w Karma Guen

Maria "Bundesmarija" Przyjemska
_________

Andaluzja. Miejsce, gdzie ściągają pożeracze serc wszystkich narodowości, by w cieniu kwitnącej opuncji i przy ognistych akordach flamenco odbierać spokój umysłu niczego nie podejrzewającym przedstawicielom płci przeciwnej. Miejsce, gdzie wino szybciej upaja, mocniej pachną magnolie, a księżyc świeci jaśniej niż na równinach środkowej Europy.

Rosnąca fala

Hala Team
_________

Z kroniki projektu Hala Stupa House

Ośrodek Diamentowej Drogi w Connecticut, USA

Kasia Sikora-Kowolik
_________

Oficjalne otwarcie ośrodka Diamentowej Drogi w Connecticut w USA nastąpiło we wrześniu 2000, ale wszystko zaczęło się rok wcześniej od snu Marka …

Nowy Jork

Marcin Muszaj Muchalski
_________

Big Apple czyli Nowy Jork to nieprzebrane ilości betonu, asfaltu i stali wylane na dziesiątkach kilometrów kwadratowych. Było to jedno z pierwszych nowoczesnych miast, które teraz stało się jednym z najstarszych i najbrzydszych miast przemysłowych. Na tym gęsto zabudowanym obszarze mieszka prawie 20 milionów ludzi, z których większość wszelkimi siłami stara się wycisnąć z jabłuszka jak najwięcej soków (czytaj: kasy). Tu, w owej betonowej dżungli, grupce uczniów Lamy Ole udało się znaleźć odrobinę przestrzeni i założyć ośrodek. Zacznijmy jednak od początku…

Władywostok

Igor Popkow
_________

Posterunek buddyzmu europejskiego w Azji

Jeśli Petersburg jest naszą perłą na zachodzie Rosji, to Władywostok jest jej perłą na wschodzie. W przyszłości powstanie w tej okolicy wiele stup i miejsc do medytacji. Kiedy Chiny się rozpadną, a Korea Północna stanie się wolna, wielu ludzi przyjedzie tu i odniesie z tego pożytek. Musimy się pospieszyć z budową naszego tutejszego ośrodka, ponieważ ten czas wkrótce nastąpi.
(Z rozmowy z Lamą Ole Nydahlem)

Katowice

Jarek Orzeł
_________

Ulica Rysia 1 – nowy ośrodek w Katowicach ma już za sobą pierwszy otwarty wykład. Karol Ślęczek podsumował naszą nową gompę dowcipem o facecie, który dzieli się wrażeniami z pobytu w więzieniu: „Miejsce miłe, ale ludzie trudni”.