DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/o/(offset)/20

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

BOM (czyli boom) w Łodzi

_________

Historia rozpoczęła się dla nas w czerwcu 2001 roku, gdy z prywatnego mieszkania przekaz został przeniesiony do nowego i niezależnego lokum. Kilku zapaleńców odbyło wiele podróży do Urzędu Miasta zanim odnaleźli cenny skarb: odrzut z przetargu, miejsce, którego nikt nie chciał (cena wynajmu była niewygórowana). Nie byliśmy zdecydowani. Remont tej jaskini wydawał się zadaniem finansowo niew...

Guatemala

Maria Jos Dufourq
_________

Nasza mała WIELKA gompa jest umiejscowiona w ogrodzie za domem, w któym mieszkają Olga, Jaime i ich dzieciaki, Yago i Ian. Ma nie więcej niż 3 na 3 metry. Zbudowano ją wieki temu jako małe studio. Teraz wygląda ślicznie z czerwonymi zasłonami, małym ołtarzem, biblioteką, tankami z Drzewem Schronienia, Czerwoną Dakinią i Buddą Diamentowym Umysłem. Są też zdjęcia tych, którzy nas inspirują:...

Graz

Pitr Kaczmarek
_________

Wspaniałe jest to, że na całym świecie powstają i kwitną miejsca, w których rozwija się głęboka wolność, dokąd przychodzą i gdzie spotykają się ludzie z nadwyżką duchowego potencjału, myślący nie tylko o tym, czy podobało się szefowi to, co dziś zrobili w pracy, albo co dobrze byłoby zjeść na kolację, ale poszukujący w swoim życiu prawdziwego znaczenia.
Jednym z takich miejsc jest Gra...

Glasgow

Ewelina Hebda, Jarek Gajdamowicz
_________

Deszcz, oldskulowe swetry w romby, whisky, wrzosowiska, stare zamki i faceci w „spódniczkach” to typowe uroki Szkocji, kraju potomków Williama Wallace’a i Wikingów, którzy, uganiając się za miejscowymi pięknościami, nie zdążyli wrócić na statki.

Czy ktoś mnie jeszcze pamięta?

Drużyna 108
_________

Buddyzm na Zachodzie zakorzenił się na dobre. Ze wszystkich możliwych frontów otrzymujemy dobre wieści. Stupa tu, stupa tam. Wielkie kursy, wielkie projekty. Także w Polsce przekroczyliśmy punkt krytyczny. W niemal ukończonym ośrodku w Kucharach gościliśmy Karmapę. Ostatni ogólnonarodowy słowiański zryw zaowocował przepiękną Stupą Cudów. Na inauguracje przybyli nasi wspaniali Lamowie i pon...

Kraków

Krakowska sanga
_________

Budowanie zawsze w planie

Jesień 2010. Kolejny raz Kraków na stronach „Diamentówki”. Czy nie pisaliśmy już o tym, że budujemy górę? Czy nie pisaliśmy już o tym, że plan projektu właśnie czeka na akceptację w urzędach? Tak, pisaliśmy. Tym razem napiszemy o historii rozwoju sangi od „make it possible” do „make it perfect”!

Jasna Góra zdobyta

Antoni Gralak
_________

Przez wiele lat odmawiano przekazania nam jakiegokolwiek miejsca. Nadgorliwość urzędników doprowadziła do powstania na Wzgórzu Jasnogórskim, słynącym w okolicy z licznych cudów, pięknego ośrodka. I właśnie o jednym z cudów chciałbym napisać.

Kalisz

_________

Diamentowa Droga na Bursztynowym Szlaku

Kalisz jest jedynym miastem w Polsce o starożytnej metryce, którà wystawił mu grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swej „Geografii” w II wieku n.e. Wymienił on m. in. Kalisię, identyfikowanà z Kaliszem – miasto które przetrwało na Szlaku Bursztynowym od czasów rzymskich przez ponad 18 stuleci!

Bieszczady

BuddGroupBieszczady
_________

W południowo-wschodnim bieszczadzkim regionie Polski istnieje duży, niezagospodarowany potencjał rozwoju umysłu. Mieszkający tu i praktykujący nauki Diamentowej Drogi przyjaciele z sangi od dawna chcieli dzielić się z innymi dharmą, dlatego też wiosną 2001 roku założyliśmy oficjalną Bieszczadzką Grupę Buddyjską. Teraz tworzymy pięcioosobową grupę przyjaciół.

Wspomnienia z Europe Center

Roman Lauš i Klara Laušova-Kazellova
_________

Pierwszy letni kurs w Ośrodku Europejskim, sierpień 2008

W 2007 roku słowa „Witajcie w domu” można było usłyszeć w każdym ośrodku Diamentowej Drogi na świecie. Od maja tego roku staliśmy się właścicielami 50 hektarów ziemi w południowych Niemczech wraz z zabytkową willą i widokiem zapierającym dech w piersiach. Słowem, po latach poszukiwań doczekaliśmy się Ośrodka Europejskiego. A już rok później odbył się tu największy dotychczas letni kurs medytacyjny prowadzony przez XVII Karmapę Trinleja Taje Dordże, Szieraba Gjaltsena Rinpocze oraz Lamę Ole.

International Institute for Buddhist Studies - Buddyjska uczelnia w Karma Guen

Maria "Bundesmarija" Przyjemska
_________

Andaluzja. Miejsce, gdzie ściągają pożeracze serc wszystkich narodowości, by w cieniu kwitnącej opuncji i przy ognistych akordach flamenco odbierać spokój umysłu niczego nie podejrzewającym przedstawicielom płci przeciwnej. Miejsce, gdzie wino szybciej upaja, mocniej pachną magnolie, a księżyc świeci jaśniej niż na równinach środkowej Europy.

Rosnąca fala

Hala Team
_________

Z kroniki projektu Hala Stupa House

Ośrodek Diamentowej Drogi w Connecticut, USA

Kasia Sikora-Kowolik
_________

Oficjalne otwarcie ośrodka Diamentowej Drogi w Connecticut w USA nastąpiło we wrześniu 2000, ale wszystko zaczęło się rok wcześniej od snu Marka …

Nowy Jork

Marcin Muszaj Muchalski
_________

Big Apple czyli Nowy Jork to nieprzebrane ilości betonu, asfaltu i stali wylane na dziesiątkach kilometrów kwadratowych. Było to jedno z pierwszych nowoczesnych miast, które teraz stało się jednym z najstarszych i najbrzydszych miast przemysłowych. Na tym gęsto zabudowanym obszarze mieszka prawie 20 milionów ludzi, z których większość wszelkimi siłami stara się wycisnąć z jabłuszka jak najwięcej soków (czytaj: kasy). Tu, w owej betonowej dżungli, grupce uczniów Lamy Ole udało się znaleźć odrobinę przestrzeni i założyć ośrodek. Zacznijmy jednak od początku…

Władywostok

Igor Popkow
_________

Posterunek buddyzmu europejskiego w Azji

Jeśli Petersburg jest naszą perłą na zachodzie Rosji, to Władywostok jest jej perłą na wschodzie. W przyszłości powstanie w tej okolicy wiele stup i miejsc do medytacji. Kiedy Chiny się rozpadną, a Korea Północna stanie się wolna, wielu ludzi przyjedzie tu i odniesie z tego pożytek. Musimy się pospieszyć z budową naszego tutejszego ośrodka, ponieważ ten czas wkrótce nastąpi.
(Z rozmowy z Lamą Ole Nydahlem)

Katowice

Jarek Orzeł
_________

Ulica Rysia 1 – nowy ośrodek w Katowicach ma już za sobą pierwszy otwarty wykład. Karol Ślęczek podsumował naszą nową gompę dowcipem o facecie, który dzieli się wrażeniami z pobytu w więzieniu: „Miejsce miłe, ale ludzie trudni”.

Budujemy kolejną fabrykę wyzwolonych

Adam Jankiewicz
_________

Wszystko zaczęło się, jak zwykle w tym szlachetnym klubie – od idealizmu. I tak, jeden z naszych licznych przyjaciół, Darek, zdecydował się ofiarować Lamie Ole owoc swojego pracowitego pobytu na „saksach”. Parę hektarów ziemi, którą kupił kiedyś na Warmii wraz ze swoim kolegą.

Madryt

Joanna Ilczyk
_________

Obiecałam Wojtkowi i Kasi, że prześlę kiedyś jakiś materiał do „Diamentówki”. Miałam na myśli przekłady artykułów nauczycieli buddyjskich z Kolumbii i Meksyku. Przyznam szczerze, że nie przypuszczałam, że Kasia poprosi mnie o napisanie „raportu” z naszego ośrodka w Madrycie.

Olsztyn

Piotr Wierchowicz
_________

Olsztyn zasłużył sobie na nowe miejsce do medytacji! Kiedy poddasze Krzyśka stało się dla nas za ciasne oraz wola częstszego wspólnego praktykowania stawała się coraz silniejsza, nadszedł czas działania! Wkrótce z kilku ofert wynajmu jakiegoś sensownego lokalu, wypadło na piwnice o powierzchni ponad 50m2 pod domem kultury „Akces” na ul. Pana Tadeusza 6, kilka minut piechotą od dworca głównego i kilkanaście od centrum.

The Stupa House Courier

Jaś Wójcik
_________

Marchewkowe pole
Wizyta Karmapy Taje Dordże w Warszawie, okazała się wysoce stymulująca dla prac wykończeniowych w ośrodku. W celu przeprowadzenia prac specjalistycznych i zwiększenia tempa postanowiliśmy wynająć generalnego wykonawcę firmę „Gatto” zaprzyjaźnioną z naszymi prawnikami. Szef firmy pan Andrzej Niewiadomski okazał się wieloletnim mieszkańcem Woli. W czasie jednej z rozmów wyszło na jaw, że odwiedził Stupa House w czasie kiedy mieściła się tam łaźnia publiczna, a później budynek kojarzył mu się z pralnią i zapachem mydlin, a „marchewkowe pola rosły wokół mnie”.