DIAMENTOWA DROGA JEST WEWNĘTRZNYM CZASOPISMEM BUDDYJSKIEGO ZWIĄZKU DIAMENTOWEJ DROGI LINII KARMA KAGYU

Diamentowa Droga -> Teksty -> content/keyword/o/(offset)/100

-> TU MOŻNA KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER DIAMENTOWEJ DROGI

Welcome to Bartołty

_________

Do wszystkich pomyślnych informacji spływających z różnych stron chcielibyśmy dołączyć jeszcze jedną: otrzymaliśmy właśnie warunki zabudowy naszego przyszłego ośrodka odosobnieniowego w Bartołtach Wielkich, w północno-wschodniej Polsce, (Warmia i Mazury, 20 km od Olsztyna).

Stupkalnis - Wzgórze stupy

Danas Kazlauskas i Mira Starobrzańska
_________

Stupkalnis położone jest 60 km od Siauliai i jest jedyną buddyjską posiadłością na Litwie. Dzięki Lamie Ole udało się kupić ten kawałek ziemi od lokalnego biznesmena w 1999 roku. 50 hektarów otwartej przestrzeni, z widokiem na jezioro, u podnórza góry w północno-wschodniej części Litwy. Spróbujcie to sobie wyobrazić… pół miliona metrów kwadratowych!

Ropki - warto jest medytować wspólnie

_________

Serdecznie zapraszamy na kursy medytacyjne
Dlatego, że warto jest medytować wspólnie. Poza tym, intensywna praca zawsze przynosi efekty. A nasi nauczyciele towarzyszą nam na ścieżce i są oczywiście świetni. Raz na jakiś czas możemy więc wyjechać z miasta i spoglądając na góry spróbować dostrzec swoją moc.

25 lat buddyzmu we Wrocławiu

Tadeusz Kaźmierski
_________

Choć 25 lat to zaledwie jeden procent z dwóch i pół tysiąca lat naszej historii, na krótkie podsumowanie nadaje się jak najbardziej.

Grupa w Grudziądzu

Wiesia Marczewska
_________

Wszystko zaczęło się w 1996 roku, gdy po usilnych poszukiwaniach świeżego światopoglądu, w końcu trafiłam na buddyzm. Na zaproszenie koleżanki z Warszawy przyjechałam do ośrodka w Kucharach, w którym właśnie gościł Tseczu Rinpocze. Spodobała mi się egzotyka buddyzmu i dobra energia otaczająca Rinpocze, przyjęłam więc Schronienie - dopiero później odkryłam niezwykłą spontaniczność i radość Lamy Ole.

Tam gdzie mieszkają tęcze

Paulina & Adam & Bartołty Team
_________

Bartołty Wielkie - otwarcie!!

Po roku nieustającej budowy opuściliśmy wynajęte gospodarstwo i wprowadziliśmy się do nowo-wybudowanego ośrodka. 16 maja odbyło się uroczyste otwarcie, innymi słowy parapetówa. Pierwszy raz usiedliśmy wszyscy do medytacji i nie mogliśmy uwierzyć, że miejsce w którym do tej pory przechowywaliśmy materiały budowlane zamieniło się w gompę.

Ośrodek w Budapeszcie

Zsusza Koszegi
_________

To było jak miłość od pierwszego wejrzenia

Rośniemy na Śląsku

_________

Katowice

Nowe ogromne miejsce w Katowicach jest już nasze! Z jednej strony trudne sąsiedztwo i deficyt przestrzeni, z drugiej dynamiczny rozwój sangi i silna chęć działania razem.

Tarnowskie Góry

Magda Lemur
_________

Medytujemy w symbiozie z wieloma istotami.

Miejsce wielkich osiągnięć

_________

Nasza Maszynowa - Poznań

Od niemającego początku czasu (czyli jakieś trzy lata) szukaliśmy miejsca na ośrodek, który przede wszystkim spełniałby rolę ośrodka miejskiego z prawdziwego zdarzenia.

The Stupa House Courier

Iwona Grochowska i Żwirek
_________

Buddyści wszystkich krajów łączcie się

Gdańsk

Michał Bobrowski
_________

Minął już rok od czasu, kiedy dostaliśmy pozwolenie na budowę nowego ośrodka w Gdańsku. 10 czerwca 2008 okazał się dla nas podwójnie pomyślny – urzędnicy wydali nam pozwolenie na budowę w dzień urodzin i śmierci Lobpyna Tseczu Rinpocze, co Lama Ole uznał za wyraźny znak jego błogosławieństwa.

Berlin

Maria Przyjemska
_________

Jeszcze do niedawna ośrodek Lamy Ole w stolicy Niemiec mieścił się w jednej z typowych dla Berlina secesyjnych kamienic na Schönebergu - w samym centrum, o ile po zburzeniu muru ktokolwiek jest w stanie określić położenie centrum Berlina. Wkrótce jednak stało się jasne, że dla ciągle rosnącej grupy medytujących w tej ogromnej metropolii potrzebna będzie większa gompa - nawet jako chętnie obejmujący się kagyupowie, Berlińczycy zapragnęli świadomie decydować o tym, kto i kiedy będzie im siedział na kolanach. Jak to w Niemczech bywa, starannie zaplanowana finansowo i technicznie akcja poszukiwawcza szybko zaowocowała - przecznicę dalej znaleźliśmy dwupiętrową fabryczkę i zajęliśmy jej pierwsze piętro o łącznej powierzchni 200 m2. Kiedy w październiku 1999 roku Lama Ole błogosławił nasze nowe lokum, ciągle jeszcze podzielone ono było na dwa pomieszczenia, brakowało w nim łazienek, a rolę wewnętrznych drzwi pełniła niezgrabna, żelazna brama.

Dharma w krainie Dolce Vita

Kasia Balicka
_________

Wydarzyło się to w 1983 roku wraz z wizytą Lamy Ole w Brescii – mieście na północy kraju, położonym między Mediolanem a Wenecją. Tam też, jeszcze w tym samym roku, dzięki błogosławieństwu naszego nauczyciela, powstał pierwszy ośrodek linii Karma Kagyu. A to był dopiero początek…

Moskwa

Lena Leontiewa
_________

Lama Ole odwiedził Moskwę już w 1989 roku. Świadkowie tego pierwszego wykładu mówią, że odbył się on w pewnej pracowni architektonicznej na terenie prawosławnego klasztoru, położonego zresztą w odległości kilkuset metrów od naszego dzisiejszego ośrodka. Większość publiczności podobno niezbyt dokładnie zdawała sobie sprawę z tego, w czym biorą właśnie udział. Widząc że na spontaniczną otwartość i głębokie zrozumienie nie można jednak liczyć, Ole w pewnym momencie wyciągnął butelkę dobrego koniaku, którą przedtem dostał w prezencie, otworzył ją i poczęstował wszystkich obecnych. W ten sposób spotkanie upłynęło w przyjaznej i życzliwej atmosferze.

Spotkanie XVII Karmapy Taje Dordże z przedstawicielami polskich ośrodków

_________

14 lipca 2009, Kuchary

Spotkanie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób, otworzył Marek Rosiński, który przedstawił Karmapie reprezentantów grup medytacyjnych, ośrodków miejskich i odosobnieniowych. Celem spotkania było krótkie pokazanie Karmapie jak pracujemy na co dzień, jak prowadzimy projekty po powrocie z pracy i równolegle mając rodziny.

The Stupa House Courier

Żwirek
_________

Wieści z frontu (budowlanego)
Po trzech latach ciężkich walk z biurokratycznym molochem wydziału architektury zdobyliśmy wreszcie pozwolenie na buddowę! Co najważniejsze w takim kształcie jaki się nam od samego początku wymarzył – ze wszystkimi detalami i szczegółami na których tak bardzo nam zależało.

_________

Dopóki nie osiągniemy oświecenia umysł funkcjonuje jako osiem różnych świadomości. Pięć z nich związanych jest z naszymi zmysłami, ze słuchem, dotykiem, węchem itd. Szósta jest jakby świadomością "policyjną" - biega za pozostałymi pięcioma sprawdzając, co się dzieje. To ona odkrywa, że jesteśmy teraz w Kucharach i którzy z przyjaciół są tu razem z nami. Siódma świadomość to świad...

_________

Buddyjskie oświecenie, o którym mówię, osiągamy w ten właśnie sposób, ale praktykując inne religie możesz osiągnąć inne rodzaje oświecenia. Naprawdę myślę, że inne religie dadzą ci to, co przyrzekają, ponieważ wszystko jest umysłem, a on nie jest przez nic ograniczony. Jednak, jak już mówiłem wcześniej, istnieją różnice pomiędzy stanami osobowymi, a pozaosobowymi. Istnieje różnica między s...

Oddanie i otwartość

Lama Ole Nydahl
_________

Cechą odróżniającą Diamentową Drogę od pozostałych szkół buddyzmu tybetańskiego jest szczególnie żywy przekaz od nauczyciela do ucznia. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie mahasiddhów, takich jak indyjscy mistrzowie Naropa i Maitripa, czy Marpy, który sprowadził buddyzm świecki do Tybetu, oraz jego głównego ucznia, Milarepy. Tutaj nauczyciel sam w sobie stanowi drogę rozwoju. On lub ona jest źródłem inspiracji, daje metody i poczucie zaufania, że osiagnięcie celu jest możliwe. Jak mawiał Kalu Rinpocze: "Kiedy nauczyliście się wszystkiego od Lamy, wasz umysł jest nieoddzielny od jego umysłu."